Az Egyesült Nemzetek Szervezete döntése értelmében október második szerdája a Természeti Katasztrófák Csökkentésének Világnapja (International Day for Natural Disaster Reduction)!  Ezt az ENSZ közgyűlése mondta ki 1989. december 22-én, később (2002-ben) azonban megnevezése módosult, az elnevezésből kimaradt a ‘természeti’ szó (így a Katasztrófák Csökkentésének Világnapja, azaz International Day for Disaster Reduction lett). 2009-ben pedig a jeles napot véglegesen egy adott naphoz kötötték, október 13-ra változott, hogy segítse a katasztrófacsökkentést, katasztrófa-megelőzést és felkészültséget is magában foglaló globális kultúrájának kialakulását.

Az elmúlt évtizedekben határozottan növekedett mind a természeti katasztrófák, mind azok áldozatainak száma. Míg 1990-ben 261 természeti katasztrófa történt, addig napjainkban ez a szám több ezerre emelkedett. Nem csak arról van tehát szó, hogy napjainkban Földünkön egyre több és több katasztrófára kell számítanunk, hanem arról is, hogy egyre több ember van kitéve az ilyen veszélyeknek. A veszélyhelyzetet csak növeli, hogy a Föld népességének jelentős része több tízmilliós óriásvárosokban, illetve azok szegénynegyedeiben él. A túlnépesedés miatt súlyos természeti veszélyeket rejtő területek is benépesülnek: az árterek, földcsuszamlásoktól rendszeresen sújtott hegyoldalak sem maradnak lakatlanul.

Az ENSZ a katasztrófákat globális problémának tekinti, ezért már az 1990-es években ajánlásokat dolgozott ki és nemzetközi összefogást sürgetett a katasztrófák megelőzése és pusztító hatásuk csökkentése érdekében.

Emlékezzünk az Áldozatokra és köszönjük meg a Hivatásos és Nyugállományú Katasztrófavédelmi (Polgári Védelmi és Tűzoltó) munkatársak, Civil szervezetek állományának áldozatos munkáját!

FPVKSZ Elnöksége és FEB